Vrchlabí na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Vrchlabí
Domů - Portál VrchlabíKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Vrchlabí, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Vodní plochy a toky > Vodopády > K prameni Labe a nejvyššímu vodopádu v Krkonoších

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

K prameni Labe a nejvyššímu vodopádu v Krkonoších

Fotogalerie:
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe
Výlet k prameni Labe

Schránka:
Přidej do schránky.

Trasa začíná u dolní stanice sedačkové lanové dráhy na Medvědín, která nám ušetří přes 400 výškových metrů stoupání. Odtud se vydáme po žluté značce, po níž zanedlouho dojdeme k rozcestí značených cest. Odbočíme vpravo po červené, která stoupá ke Šmídově vyhlídce, nabízející pěkný výhled na hluboké údolí Labe a za ním na Pohraniční hřeben. Červená značka nás dovede na tzv. Horskou silnici dokončenou v roce 1936 v souvislosti s výstavbou pohraničních opevnění, po které pokračujeme na Zlaté návrší a k mohyle Hanče a Vrbaty, kteří 24. března 1913 tragicky zahynuli při lyžařském závodě na 50 km. Od mohyly se vrátíme zpět k Vratově boudě a po červené pokračujeme po okraji Labského dolu až k místu, kde cestu přetíná Pančava. Z Ambrožovy vyhlídky můžeme sledovat kaskádový vodopád Pančavy, která přes skalní stěny a bloky spadá do hloubky 150 m. Cesta po okraji Labského dolu nás dovede k Labské boudě u níž odbočíme vlevo a stoupáme k prameni Labe, který je vyznačen skruží a od roku 1968 je vyzdoben barevnými znaky 24 měst jimiž protéká.

Nyní se nám nabízejí dvě možnosti návratu do Špindlerova Mlýna. 1 - Po žluté značce přes rozcestí U čtyř pánů zpět na Zlaté návrší, odkud můžeme jet po horské silnici kyvadlovou autobusovou dopravou na Horní Mísečky (lze sejít i pohodlně pěšky - 4 km) a odtud dále pokračovat po červené v zimě Turistické sjezdovce do Špindlerova Mlýna. 2 - Pro ty, kdo chtějí vidět daleko více přírodních zajímavostí v jedné z nejcennějších lokalit v Krkonoších nabízíme sestup do Labského dolu a tím do Špindlerova Mlýna.

Je nutno se nejprve vrátit zpět k Labské boudě, od níž pokračujeme po modré značce, která prudce sestupuje do Labského dolu. Kameny vydlážděná pěšina klesá v serpentinách a přibližně po třetině sestupu můžeme nahlédnout do soutěsky, do níž spadá Labský vodopád vysoký asi 50 m. Labský důl je ledovcového původu a v jeho několika jamách se vyskytuje několik desítek druhů vzácných vysokohorských rostlin, z nichž některé tzv. ledovcové endemity najdeme pouze v Krkonoších nebo vysoko na severu v oblasti polárního kruhu. Podél Labe vede tzv. Harrachova cesta, vpravo pod hranou dolu vidíme Schustlerovu zahrádku v níž se vyskytuje přes 150 druhů cévnatých rostlin a která je nepřístupná. Dále vpravo vidíme Pančavský vodopád v jehož blízkosti se nalézá jeskyně "Krakonošova klenotnice". Cesta pokračuje podle meandrujícího toku Labe až ke kaskádovým vodopádům a levostrannému přítoku Pudlavy za nímž se mění v malou silničku. Zajímavostí svědčící o ledovcové činnosti jsou morénové valy, které dosahují výšky až 20 m a které najdeme nad ústím Pudlavy a Medvědího potoka. Po můstku přejdeme na druhý břeh a dorazíme k informačnímu panelu u soutoku Labe a Bílého Labe. Zde dříve hrabě Harrach nechal od návštěvníků dolu vybírat mýtné. Po proudu Labe pokračujeme po modré značce, mineme dolní stanici lanovky na Medvědín, kde jsme začali naše putování a po chvíli dojdeme do centra Špindlerova Mlýna.

Délka trasy 15 resp. 17 km.


Adresa a kontaktní informace:
K PRAMENI LABE A NEJVYŠŠÍMU VODOPÁDU V KRKONOŠÍCH
543 51  ŠPINDLERŮV MLÝN


Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°43'31,80"; E15°36'23,76"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 254

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Vrchlabí
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena